Informace metodika školní prevence

Vážení rodiče,

kdykoli doma narazíte se svými dětmi na témata šikany, kyberšikany apod., stojí za to mít k dispozici kvalitní a ověřené zdroje informací. Níže naleznete odkazy na zdroje, které využívá v naší škole metodik prevence. Zejména téma kyberšikany se stává téměř všudypřítomným. Stává se vlastně nutnou součástí rodinného života sledovat, kde se děti na sociálních sítích pohybují a co tam dělají…

MallTv.: Seriál Marty is dead je velmi dobře didakticky zpracovaný pořad vycházející ze skutečné události.  Jedná se o velmi syrový a názorný pořad vhodný pro žáky od 7. ročníků. Doporučujeme doma sledovat spolu s dětmi (jeden díl má cca 12 minut), raději předtím pořad shlédněte sami, abyste věděli, na co se připravit. Velice doporučujeme i bonusová videa, kde najdete rozhovory z praxe.

Kraje pro bezpečný internet (www.kpbi.cz)

Velmi dobrý e-learning pro rodiče i děti. Doporučujeme opět projít společně; spousta videí a další odkazů. Vhodné od 4. až 5. třídy, v době, kdy se žáci s internetem důkladněji seznamují.

Seznam se bezpečně (https://www.televizeseznam.cz/porad/seznam-se-bezpecne)

Zde najdete několik videí s problematikou sociálních sítí. Vřele doporučujeme zejména film Na Hory (nutné shlédnout předem) a případ Meluzína a Piškota ve videu Seznam se bezpečně 3. Opět doporučujeme shlédnout s dětmi společně.

E-bezpečí

Projekt, na jehož webu www.e-bezpeci.cz najdete spoustu praktických rad, studií a v neposlední řadě je zde PORADNA pro rodiče i děti. Opět doporučujeme webovky projít spolu s žáky.

Bezpečný internet (http://www.bezpecnyinternet.cz/), stručný web se základními radami

 

Aplikace a sítě, které byste jako rodiče měli znát a mít zcela pod kontrolou aktivitu dětí

Zde je nutné připomenout, že jste jako rodiče zcela odpovědní za to, co Vaše děti na internetu dělají, jak se zde chovají, jak vystupují, co posílají atd. až do věku 18 let.

Facebook – mezi žáky využívaný čím dál méně, je třeba obsah kontrolovat

Instagram – velmi populární, pozor na komentáře a obnažené fotografie

WhatsApp – pozor na rizikovou komunikaci, zejména skupinovou

TikTok – velmi nebezpečný, neregulovaný obsah, pokud možno dětem zakázat

Tellonym – opět velmi nebezpečný neregulovaný obsah, pokud možno dětem zakázat

Pozor: děti mají často více profilů, jeden pro rodiče – další pro spolužáky atd.

Co dělat, když zachytím nevhodnou komunikaci s mým dítětem

  1. krok: je nutné posílání videí, fotografií a nevhodnou komunikaci zcela zastavit, zablokovat atd.
  2. krok: vůbec neváhejte a obraťte se na Policii ČR, pokud máte komunikaci zdokumentovanou, určitě ji Policii poskytněte, i když se bude jednat o velmi intimní a nepříjemné skutečnosti
  3. krok: pokud to přesahuje do školy, neváhejte o tom informovat třídního učitele či třídní učitelku, určitě Vám rádi v těžké situaci pomohou

S konáním Policie máme jen ty nejlepší zkušenosti.

Důležité kontakty

Linka bezpečí: www.linkabezpeci.cz, děti by měly o této instituci vědět, ve škole visí informační letáky

Rodičovská linka: www.rodicovskalinka.cz, funguje pro rodiče, určitě se minimálně podívejte na služby, které poskytuje

Dětské krizové centrum: www.ditekrize.cz, zde najdete Vy i děti linku důvěry a další kontakty na odborníky na těžké životní situace

Bílý kruh bezpečí: https://www.bkb.cz/en/, pomoc obětem kriminality a násilí

Centrum Locika: www.centrumlocika.cz, pomoc pro děti ohrožené domácím násilím, které je pácháno přímo na nich nebo se vyskytuje mezi rodiči

Anabell:  www.anabell.cz, pomoc při poruchách příjmu potravy včetně kontaktů na odborná pracoviště

Co jsme ve škole realizovali a co chystáme

 

Zapojili jsme se do projektu elektronické schránky důvěry Nenech to být (www.nntb.cz), na kterou nám můžete Vy nebo děti anonymně napsat své podněty.

Chystáme Besedu na téma sebepoškozování a poruchy příjmu potravy, kterou bychom na půdě školy zrealizovali v prosinci či lednu letošního roku. Beseda proběhne v podobném duchu a formátu jako loňská beseda o dítěti v síti.

Více informací najdete v dokumentech Školní preventivní program 2019-20 a Krizový plán školy.